STEREOTYPY NA DESKOROLCE?

"Dziewczyny na desce to pomyłka."
"Jak ładna to pewnie na desce jeździ dla lansu,pozera!"
"Jak umie jeździć to wygląda jak chłop!"

Z takimi,dość nie mądrymi i stereotypowymi wypowiedziami ma styczność wiele z nas - skejterek. Większość od męskiej płci. Aby sprostować nieco wyobrażenie o laskach jeżdżących na deskorolkach postanowiłyśmy napisać co nieco o tym zjawisku.

Evelien Bouiliart-Belgia.


ZAJAWKA-TAKA SAMA A JEDNAK INNA.

Jak już każdy wie, dziewczyna na deskorolce nie będzie jeździć jak facet. Można też stwierdzić, że laski a faceci na deskorolkach to zupełnie inna zajawa, motywacja czy inspiracja. Aczkolwiek łączy nas umiłowanie do tego sportu i life style'u oraz cel by być jak najwyższym poziomie i kleić coraz to nowe i lepsze triki. 
Oglądając, na przykład demo Lacey Baker, która mimo tego, że nie skacze z  trzypiętrowego budynku lub miliona schodów, tak jak choćby Aaron Homoki, ale potrafi wykonać wiele trudnych i skomplikowanych trików na stylu, jakiego nie jeden skate by pozazdrościł. I to nas w pewien sposób popycha do działania.
Ale nie chodzi o to czy ktoś jest lepszy czy nie. W skateboardingu każdy ma swoją cechę charakterystyczną.
Drobne triki w wykonaniu kobiet dają innym kobietom motywację żeby wyjść na deskę i zacząć działać. Oczywiście nie tylko takie triki to motywacja. Męski skateboarding jest także dla nas niesamowicie inspirujący. Przecież gdyby nie wy chłopaki, dziewczyn na deskach prawdopodobnie też by nie było.

DZIEWCZYNA JAK CHŁOPAK.

Ocenianie po wyglądzie to problem wszech obecny. Jednak z przeróżnych źródeł, statystyk oraz doświadczeń własnych wiadomo, że po wyglądzie oceniają najczęściej panowie! Ta reguła sprawdza się niestety i w skateboardingu.

  "[...]wiele razy na reklamach widzisz dziewczynę  trzymającą deskorolkę, ale ona nie jest nawet prawdziwą skejterą a reklama jest niby dla firmy deskorolkowej.Niektóre z tych firm nawet wypuszczają  produkty dla skejterek więc dlaczego nie użyć wizerunku dziewczyny,która właściwie jeździ zamiast modelki trzymającą deskorolkę? "-
Amelia Brodka dla Trasher Magazine.Typowa skate dziewczyna w oczach znaczącej liczby mężczyzn, to dziewczyna o nie wiadomej orientacji, feministka, ubrana w męskie ciuchy, nie zbyt ładna i zadbana oraz nie zbyt nadająca się na partnerkę (dokładnie takie wypowiedzi padają często na internetowych forach). Drugim stereotypowym wyglądem jest dziewczyna ładna, ale ze względu na to, że jest ładna z góry zakłada się, że nie potrafi jeździć na deskorolce.

Deskorolka jest dla każdego kto ma choćby iskierkę zajawy. Homofobi, rasizmu i nienawiści powinniśmy unikać szerokim łukiem, bo to prowadzi do konfliktów i nie potrzebnych wojen.

Eliana Sosco-BrazyliaJeśli chodzi o wygląd to, moi drodzy, skejtery potrafią być zadbane i ładne co wcale nie przeszkadza im w śmiganiu na deskorolce i to na wysokim poziomie!
Tak, tak! To zjawisko występuje nie tylko za granicą.W Polsce także, a właściwie to w Polsce PRZEDE WSZYSTKIM!
Mamy wiele żywych przykładów na obalenie stereotypowej skejtery, z czym większość się na pewno zgodzi :)Dziewczyna skate to nic innego jak dziewczyna sportowiec. Też człowiek! Poci się, brudzi ubrania,nabija siniaki,zdziera kolana, ale zaraz po deskorolce potrafi upiększyć się i wystroić. Nie jeden skejt chciałby wtedy umówić się z taką dziewczyną,czyż nie jest tak? :)