LEGENDY DAMSKIEJ DESKOROLKI. CZĘŚĆ 1: PATTI McGEE


Postanowiłyśmy nieco przybliżyć Wam historię deskorolki, oczywiście tej z udziałem kobiet. Jeśli jeździcie na desce, zaczynacie jeździć lub po prostu interesujecie się tym tematem, powinnyście znać kilka najważniejszych nazwisk i wydarzeń, które miały wpływ na rozwój skateboardingu na świecie. Co miesiąc będziemy przedstawiać Wam kobiece legendy deskorolki. Zaczynamy od początku, czyli 1965 roku i pierwszej pro skaterki – Patti McGee.
Początki deskorolki sięgają 1950 roku, kiedy to znudzeni czekaniem na fale kalifornijscy surferzy przyczepili kółka od wrotek do swoich desek. Patti McGee (ur. 23 sierpnia 1945 r. W Santa Monica, California) również surfowała, lecz gdy pojawiła się deskorolka, odnalazła nową wolność. Zaczęła jeździć podczas podczas Wielkanocnej przerwy, gdy była na obozie dla nastolatków w Hollywood. Jeździła na deskorolce 'Bun Buster' firmy Cooley – krótkiej drewnianej desce z plastikowo-gumowymi kółkami. W wywiadzie dla Skateboarder Magazine w 1965 r. wspomina: „Zostałam poproszona przez sklep, aby wręczać deskorolkę na cowieczornym losowaniu. Pewnego wieczoru kiedy dzieciak, który robił pokaz za desce nie pojawił się, poprosili mnie abym ja to zrobiła. Tak więc, zrobiłam swój pierwszy pokaz przed półtora tysiącem dzieciaków.” Już wtedy bardzo dobrze radziła sobie na desce i wyznaczała trendy dla przyszłych pokoleń. Patti wspomina, że „żadne wzgórze nie było zbyt strome, żaden parking zbyt wysoki, żaden chodnik bezpieczny, nie mogliśmy dostać dość”.W roku 1965, w wieku 19 lat wygrała pierwsze zawody deskorolkowe Women’s National Skateboard Championship" (Danny Bearer wygrał sekcję dla mężczyzn). Szybko po tym osiągnięciu została pierwszą pro skaterką w historii. Dołączyła do teamu HOBIE Skateboards (i Vita-Pakt) i podróżowała przez rok robiąc pokazy deskorolkowe na narodowym poziomie. Moda na deskę była coraz większa i Patti stała się naprawdę popularna. Pojawiła się w kilku reklamach a nawet w telewizyjnym programie 'What's My Line' i 'The Johnny Carson Show' (filmy poniżej, polecam!).W programie Johnny'ego Carsona pokazała co można robić na deskorolce, np. skręcanie (tic tac), 360, chodzenie na desce i oczywiście handstand. Te triki na flacie były wtedy naprawdę czymś, pamiętajcie, że deskorolka była wtedy całkiem inna, wąska, krótka z metalowymi kółkami, nie miała też gripu.


To co Patti uważa za swoje największe osiągnięcie, to nie występ w TV czy tour z Hobie, a okładka magazynu LIFE, na której pojawiła się 14 maja 1965 r. Robiąc handstand zjeżdżając z górki.

Była również pierwszą kobietą, która pojawiła się na okładce Skateboarder Magazine, i to w czwartym numerze!

Pod koniec roku sytuacja z deskorolką znacznie się zmieniła. Na skutek wielu wypadków (z powodu marnej jakości desek) wiele amerykańskich miast zabraniało jazdy na desce. Zawody przestały być organizowane, sponsorzy zniknęli a gazety przestały pisać o deskorolce. Musiało minąć 10 lat, aby deskorolka na nowo odżyła za sprawą chłopaków z Dogtown. Tony Alva, Jay Adams oraz Stacy Peralta zaczęli surfować na deskach po opuszczonych betonowych basenach w '74-'77r. Patti nie jeździła już wtedy na desce, lecz na nartach. Najciekawsze jest to, że większość jej zdjęć z '65 pokazuje jak Patti jeździ wokół basenów …

Jej pasja odrodziła się w 2001 r. gdy jej córka Hailey Villa przeprowadzała z nią próbne wywiady na studia. Zmieniła miejsce zamieszkania i okazało się, że blisko znajduje się skatepark. Jej przyjaciel David Hackett podarował jej porządną deskę „Death Box” i tak przygoda na nowo się zaczęła. Patti miała wtedy 56 lat.
Obecnie wraz z córką zajmuje się firmą "First Betty", która oferuje linię ubrań dla dziewczyn inspirowaną deskorolką. Ma też własny model deski z jej starymi zdjęciami (chce ją!).

www.theoriginalbetty.com


W 2010 roku została wyróżniona przez Skateboarding Hall of Fame – wydarzenie to honoruje osoby, które miały wpływ na rozwój deskorolki. Dzięki Patti McGee deskorolka nie była sportem tylko dla mężczyzn. Pokazała, że również kobiety mogą być w tym dobre. Z pewnością zainspirowała nie jedną dziewczynę i była wzorem do naśladowania, również dziś.

Mam nadzieję, że postać Patti McGee jest Wam teraz bardziej znana. W następnej części przedstawimy Wam pierwszą królową Dogtown – Peggy Oki.