LEGENDY DAMSKIEJ DESKOROLKI. CZĘŚĆ 2: PEGGY OKI


Część 2 lekcji historii skateboardingu.Pewnie myślałyście,że was to ominie?! Nic z tych rzeczy! Dziewczyny,czas dowiedzieć się nieco o swoich korzeniach i zainspirować się od zajawkowych legend pro skate-lasek. Tak więc...
Kolejną legendą kobiecej deskorolki jest Peggy Oki.


PEGGY OKI
skaterka/surferka z Japońskimi korzeniami,która w latach '70 XX w jeździła w legendarnym teamie Z-boys.
Była jedyną skate-dziewczyną wśród takich skateów jak Jay Adams, Stacey Peralta, Tony Alva. Peggy  Oki jest aktywną ekolożką,udziela się charytatywnie, jest zakręconą artystka oraz pasjonatka surfingu. Jest także bardzo ambitna, studiowała biologię oraz sztukę na Uniwersytecie Santa Monica oraz Santa Barbara City Collleage. 


Żeby przybliżyć wam osobę Peggy Oki trzeba co nieco wspomnieć o teamie Z-boys.
Historia grupy" the Zephyr Competition team"  zaczyna się w "Dogtown" ( Santa Monica.), Lokalni nazywali tak okolice  Pacifics Ocean Park i Venice gdzie surfowali na tamtejszych falach. Kiedy nie było można surfować" trenowali na lądzie". Używali do tego właśnie deskorolek. Nie robili wymyślnych trików, żadnych specjalnych szaleństw po prostu szukali miejsc, które będą imitowały im fale.


Z czasem deskorolka zrobiła furorę bo przecież "na świecie jest więcej betonu niż fal" i więcej dzieciaków ma  możliwość się za to wziąć .


No i zaczęło się...Skateboarding rozwijał się i rozprzestrzeniał po całym świecie.


Film dokumentalny o Zephyr teamie


A jaka była historia Peggy? W wywiadzie dla jucie magazine, Peggy Oki opowiada jak to się stało, że dołączyła do legendarnej skate ekipy.
1975r- kiedy to do sklepów weszły po raz pierwszy kółeczka z masy uretanowej tzw. "Cadillac wheels",brat młodej Peggy zabrał ją do woodshopu i zrobił dla niej deskorolkę właśnie z takimi kółeczkami. Lecz to surfing miał pozycję jako jej pierwsza zajawka. Zaraz po tym jak podjarała się falami pomyślała, że może przecież zarówno jeździć na desce-nowym wynalazku, jaki i surfować. Stało się to w roku 1977

Pewnego dnia ,podczas gdy jeździła na spocie jeden z "Z-chłopaków" podszedł do niej i zapytał czy chce być w teamie deskorolkowym na co,bez namysłu się zgodziła.
Została oficjalnie kobiecą pro oraz reprezentantką Zephyr Skateboards. Brała udział w zawodach, przeważnie rywalizując z chłopakami, ale jej to nie przeszkadzało.Dla Peggy deskorolka to była fajna zajawka.


"Nie myślałam za bardzo o tym,że jestem jedyną dziewczyną. Po prostu dobrze się bawiłam jeżdżąc na deskorolce."-Peggy Oki dla Magazynu Jucie.

W 2005 roku powstał film oparty na deskorolkowych faktach z lat '70
pt."Lords Of Dogtown",w którym główne role zagrali:

-Heath Ledger jako Skip Engblom- współwłaściciela sklepu surfboardowego (drugim właścicielem był artysta i projektant desek Jeff Ho) a później i deskorolkorolkowego oraz twórca Z-teamu,
-John Robinson jako Stacey Peralta,
-Emile Hirsh jako Jay Adams,
-Victor Rasuk jako Tony Alva,
-Michael Angarano jako Sid.

Rolę filmowej Peggy Oki dostała Stephanie Limb. Ekranizacja napisana przez Staceyego Peraltę i wyreżyserowana przez Catherine Hardwicke, chwyciła za serce wszystkich zajawkowiczów i pasjonotów skateboardingu.


Stephanie Limb x Lords Of Dogtown

                                                       Lords Of Dogtown

Ciekawostka:
Gościnnie w filmie L.O.D. występuje także Tony Hawk jako astronauta :D  W rzeczywistości jest to nawiązanie do późniejszych losów chłopaków z Zephyr skateboards. Po rozpadzie z-boys, czternastoletni Hawk został zwerbowany do teamu Peralty. Ale to już inna historia... :)

Peggy śmiga na desce oraz surfuje ok. 35 lat. Oprócz długiego stażu "deskowego", podróżuje po całym świecie i angażuje się w przeróżne akcje ekologiczne.
Jedna z takich akcji to (od 2006r. ) ratowanie delfinów oraz wielorybów minke, w której bierze czynny udział. Wieloryby minke są zabijane dla mięsa, z którego państwa takie jak Japonia,Norwegia i Islandia czerpią zyski.


Kraje te mimo głośnego protestu ekologów, w tym skaterki,działaczki Peggy,wciąż na nie polują.
Peggy wystosowała w tym roku apel do internautów w tej sprawie, który umieściła na swojej stronie internetowej. Możecie tam też znaleźć więcej informacji oraz aktualności na temat wielorybów minke i postępów protestu ekologicznego
.


http://www.peggy-oki.com/environmt/urgent.html

Oprócz sportu i rekreacji oraz aktywności ekologicznej Peggy to niezwykle utalentowana artystycznie osoba-maluje a swoje prace umieszcza (tak jak apel o wielorybach powyżej) na swojej stronce. Jej obrazy przedstawiają przeważnie przyrodę, piękne pejzaże i to co zobaczyła w podróżach.
Jest to kobieta wszechstronna, zaangażowana oraz spontaniczna. 

W 2012 roku podobnie jak  Patti McGee, Peggy otrzymała nagrodę Skateboarding Hall Of Fame za przyczynienie się do rozwoju skateboardingu oraz za bycie jedyną dziewczyną jeżdżąca na desce z chłopakami z Zephyr Skateboards.Legendarna skejterka wspiera także zawody oraz eventy dla dziewczyn na deskorolkach.

Peggy Oki na Port Townsed skate park.


Mamy nadzieję, że dowiedziałyście się czegoś pożytecznego z tej historycznej notki i postać Peggy Oki będzie wam już znana oraz że podłapałyście dzięki temu iskierkę zajawy ;)
www.peggy-oki.com