DESKO-SZTUKA


Sztuka i deskorolka trzymają się razem od wielu lat. Jest sporo kreatywnych riderów, którzy tworzą na rzecz światowego skateboardingu. Są też artyści totalni laicy jeśli chodzi o skateboarding,albo ludzie,którzy mieli kiedyś styczność z deskorolką i tworzą np. grafiki na deckach. Jednak nie wielu z nich znamy. Wręcz zapominamy o tych dzięki, którym możemy patrzeć na deskę jako dzieło sztuki i szczycić się tym.
A o to troje z tych, których twórczość przykuwa uwagę społeczności "skate" :)
INGA GUZYTE-Bajkowy świat artystki.


Inga Guzyte (28l.) to jedna z nie wielu skate-artystek.Urodziła się na Litwie i po 11 latach wraz ze swoja rodziną przeprowadziła się do Niemiec. Tam swoją karierę zaczęła od deskorolki,lecz większą zajawkę podłapała tworząc rzeźby z deskorolek z odzysku. Inspiracją ,dla jej prac stały się mistyczne stwory niczym z bajek dla dzieci,które wycinała z kawałków zużytuch blatów i po dziś dzień towarzyszą jej wenie twórczej.Potworki z desek stały się jej wizytówką i pasją,ale także pracą.

Aktualnie mieszka w Kalifornii,gdzie ukończyła studia na Santa Barbara City College i rozpoczęła swoją przygodę z wystawami artystycznymi poczynając od 2008 roku (w Nowym Jorku,san Francisco a nawet w Zurychu)
Oprócz wystaw i sprzedaży swoich prac indywidualnie, Inga pracuje dla  korporacji VIVA DESIGN inc. http://vivadesign.com/.
Pracą Ingi zainteresowali się ludzie z The Berrics i stworzyli filmik z jej udziałem pt.: " ABERRICAN ME", w którym opowiada o swoich początkach,dziełach oraz inspiracjach. Warto tam zajrzeć ;)

Aberrican me-Inga Guzyte

Progress Ingi możecie śledzić na :


http://ingaguzyte.com/


Deskorolkowa sztuka w 3D!

Kolejnym artystą,którego wyróżnienie w tym artykule jest nie podważalne i potrzebne to nie jaki HAROSHI .


Haroshi- urodził się w 1978 w Tokyo. Artysta samouk. Tworzy pełnowymiarowe,przestrzenne,drewniane rzeźby, podobnie jak Inga z użyciem decków. Jego kreacje powstają z drewnianych mozajek, kropek i pikseli połączonych ze sobą i sciętych (albo raczej ogolonych :D) w kształty.
I podobnie jak poprzednia artystka, Haroshi miał doczynienia ze skateboardingiem za nastoletnich czasów.
Jedną z prac,którą na pewno kojarzą wszyscy miłośnicy deskorolki a także fani TheBerrics, jest nagroda BATTLE AT THE BERRICS:


Jednym słowem kawał dobrej roboty tudzież sztuki.
Rzeźby Haroshi'ego są bardzo ciekawe mimo tego, że są to rzeczy realistyczne takie jak na przykład: hydrant,stopy,dłonie a nawet gitara elektryczna. Kontrowersję budzi koncept formy w jakiej artysta ukazuje nam swoją sztukę.

Kosteczki, z których powstanie rzeźba :)Cytat z fanpageu na facebooku:
"Haroshi’s relationship with his artwork is the same with his skateboards—they are his life, his vehicle for communication and expression."

GLASSY kolaboracja z Haroshim.
http://www.haroshi.com/
https://www.facebook.com/HAROSHI.SK8?fref=tsPOLSKA KRÓLOWĄ GRAFIK.


Paweł Kozłowski a.k.a. SWANSKI.
Swanski(32l.) Warszawski ilustrator, który cieszy się sławą nie tylko w Polsce,ale i za jej granicami. Pracuje w różnych dziedzinach sztuki, takich jak grafika, ilustracja, malarstwo, animacja, projektowanie ubrań i ilustracji z atramentu. Projektuje grafiki na deckach, na skateparkach,budynkach itp itd. Ostatnim jego dokonaniem, z którego,my jako Polacy możemy być dumni to współpraca Swanskiego z GIRL SKATEBOARDS. Artysta namalował dla nich ilustracje w siedzibie krytego skateparku- GIRL oraz zaprojektował grafikę na blat dla Guy'a Mariano. Siedziba GIRL SKATEBOARDS oraz deck projektu Swanskiego.


http://www.swanofobia.com/index.html
Reasumując, sztuka w skateboardingu to wyraz kreatywności i możliwość ukazania światu innej strony tego pojęcia, ukazaniu, że skateboarding nie musi być wandalizmem i wszechobecnym złem. Deskorolka może być inspiracją do tworzenia czegoś nowego,czegoś na czym można zawiesić oko oraz czegoś co cieszy. 
Skate-artystą może stać się każdy. Możesz na przykład zaprojektować szafki z blatów, bądź zrobić stylowe i pomysłowe ramy łóżka, lub korzystać z innych części deskorolki.Możesz także zrobić spot DIY w jakiś inny "fikuśny" sposób. Możesz spróbować też swojej wyobraźni oraz talentu i wykorzystać swój własny nie powtarzalny pomysł, aby dać początek nowemu dziełu związanemu , w jakiś sposób ze skateboardingiem i podzielić się nim ze światem. Co tylko chcesz!
Bo KREATYWNOŚĆ-jeśli chodzi o deskorolkę- to cecha charakterystyczna i ceniona nie tylko w sztuce,ale i w innych dziedzinach dsk,chociażby w jeździe. *Jeśli znacie kogoś z waszego grona, kto zajmuje się tego typu tworzeniem lub sami coś działacie w tym kierunku DON'T BE SHY! Napiszcie do nas : shakeyourboard@wp.pl