ARTICLES | X-GAMES AUSTIN 2014: Szok za szokiem!


   Tegoroczne X-GAMES (jak co roku) to seria deskorolkowych szoków! Women's i Men's Street, Skateboard Park, Big air oraz Vert skateboarding to była dawka wielu skrajnych emocji oraz maksymalnej zajawy.
   
...Najważniejszą wiadomością dla wszystkich skejterek z tegorocznych X-GAMES w Austin jest to, że Lacey Baker zdobyła swoje pierwsze w karierze X-GAMES złoto. Druga była Pamela Rosa, która swoimi bezbłędnymi przejazdami zasłużenie zajęła drugie miejsce na podium i ostatnia-trzecia, ale wcale nie najgorsza była Leticia Bufoni.


 Lacey Baker(22l.) od zawsze pokazywała najwyższy poziom jazdy na XG jednak zawsze brakowało jej setnych punkta by dogonić wielokrotną medalistkę Leticię Bufoni (21l.) Tym razem skuteczność, miękkość stylu jazdy, duży bagaż trików oraz wykorzystanie całego skate parku zadecydowały o zwycięstwie Baker. Z pewnością wielkim zaskoczeniem dla wszystkich były przejazdy Pameli Rosy(14l.), która bezapelacyjnie powyjaśniała co tylko mogła. Jechała szybko,bez zastanowienia i ani jednej wywrotki. Zastanawiam się dlaczego sędziowie nie przyznali złota jej(może w przyszłym roku). Aczkolwiek niezmiernie cieszy mnie złoto Baker. Laska sporo się namęczyła żeby je zdobyć. Trzeba było aż siedmiu X-GAMES żeby sędziowie w końcu uznali, że Baker powinna zająć pierwsze miejsce na podium. Trzecie miejsce dla fanów Bufoni było nie lada szokiem. Leticia była liderką odkąd po raz pierwszy wystartowała na X-GAMES. Wygrywała każde zawody, na których się pokazywała. Jednak ostatecznie wyszło na to,że Lacey została czarnym koniem tych zawodów.
Debiut Juli Breukler, jedynej europejki uczestniczącej w XG w Austin, okazał się nazbyt stresujący dla tej Austriaczki. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Julia zajęła 7 miejsce.

   95.00 punktów-taką notą Men's Street Skateboarding oczywiście wygrał nie kto inny jak Nyjah Huston. Wszystkie jego trzy przejazdy oglądało się z przyjemnością. Czysto,szybko,zwięźle i na temat-tak mogę określić jego jazdę na tegorocznych XG. Chociaż mogłoby się wydawać, że wielokrotny gigant zawodów-Ryan Sheckler znów stanie na podium. Niestety, we wszystkich trzech przejazdach Schecks miał problem z końcóweczką. W trzecim przejeździe wszystko wyglądało już idealnie, ale ostatni bs flip w kącik, mimo zlądowania, zafundował mu spotkanie twarzą z glebą. Szkoda.
Sheckler zajął czwarte miejsce w finałach.
Drugie miejsce w kategorii mężczyzn wywalczył Luan Olivera. Jak zawsze człowiek maszynka do trików. Milion trików w 50 sekund to jego specjalność. Jednak w ostatnim przejeździe powinęła mu się noga,utknął na nose manual nollie flip out z murka. Zdekoncentrował się i tym samym nie mógł dokończyć bezbłędnie swojego przejazdu. Nie dał rady pokonać Hustona.
Świeżak-Alec Majerus również zaskoczył widzów oraz sędziów i komentatorów. Gdyby nie upadki w ostatnim przejeździe kto wie czy nie wyjeździłby swojego pierwszego złota na swoich pierwszych zawodach XG. Niestety sędziowie widzieli upadki i byli jednogłośni. Majerus uplasował się za Olivierą i Hustonem. Zajął trzecie miejsce, ale to i tak jest wielkim                                                                         wyczynem jak na pierwsze w życiu XGAMES.

   Tom Schaar, Bob Burnquist i Edgar Pereira wywalczyli miejsca na podium w kategorii Skateboarding Big Air. Tom Schaar ma 14 lat a w big airze zdobył już brąz,srebro a teraz do kolekcji ma złoto. Niesamowite co ten dzieciak zrobił na takim "byczym" torze (z tego wszystkiego pamiętam tylko wielką 700 na megarampie). A zrobił to, jak sam mówił w wywiadzie dla ESPN, dla niepełnosprawnego kolegii, którego marzeniem było przyjechać na XG i zobaczyć jak Saachar wygrywa. Udało się! Bardzo miły gest ze strony czternastolatka.
   Jimmy Wilkins zaś sięgnął po złoty medal w kategorii Vert. No i na koniec Skateboard Park. Pedro Barros zdobył złoto. W pierwszym przejeździe nie zapowiadało się na wygraną (miał zaledwie 15.33pkt), ale już w drugim z 90.66 punkta zapewnił sobie miejsce w czołówce. Grant Tylor był drugi a Aaron Homoki musiał ucieszyć się z brązu.

   Z ciekawostek xgamesowych dotyczących Polski. Jak zwykle Tadeusz Błażusiak-polski zawodnik Enduro Motocross, nie zawiódł. Po raz kolejny zgarnął złoto na XG, pozostając światowym liderem.


PRZEJAZDY ZWYCIĘSKIEJ TRÓJKI W KATEGORII WOMEN'S STREET SKATEBOARDING:

Złoto: Lacey Baker


Srebro: Pamela Rosa


Brąz: Leticia BufoniWięcej zdjęć,filmów i innych relacji na: www.xgames.espn.go.com


Tekst: K.Komincz